Į pasaulio kraštą: keliavimo nauda

Vėjas plaukuose, laisvė širdyje, o priešaky – dar nematyti vaizdai ir dar neišjausti jausmai. Ar išgyvenate tą malonų laukimą ir ilgesį, tą šiek tiek su nerimo pamaišytą virpulį prieš keliones, kai žinote, kad patirsite kažką naujo ir netikėto?

Turbūt didžioji dalis žmonių jaučia potraukį keliauti. Taip, neretai šį norą apriboja lėšų ir laiko stygius; maža to, keliavimas gali taip pat varginti fiziškai bei emociškai, kelti stresą bei nerimą, sekinti finansiškai ir net gadinti sveikatą (pvz., dažni „jet lag‘ai“ ir neįprastas maistas gali būti tiesiogiai susiję su sveikatos problemomis), tačiau šis straipsnis ne apie tai. Nepaisant visų keliavimo minusų, keliavimas vis tik yra viena turiningiausių laisvalaikio veiklų, turinti gausybę privalumų:

  1. Kelionės praplečia akiratį ir daro žmones atviresnius naujovėms. Kelionėse nuolat susiduriama su naujais dalykais – nauju maistu, žmonėmis, neįprasta aplinka bei neįprastomis situacijomis. Nori nenori tenka išeiti iš savo komforto zonos, keisti savo įprastą elgesį bei būti lankstesniu(-e). Šios patirtys vėliau „persikelia“ ir į kasdienį gyvenimą: vykti į Japoniją taip dažnai kaip norėtųsi gal ir nepavyks, bet paieškoti naujos japoniško maisto vietos, užsukti į galeriją, kur eksponuojami japonų kultūrą atspindintys meno kūriniai, ar nueiti į nekomercinį japonų filmą galima ir arčiau namų. Naujovių patyrimas yra be galo svarbus, nes kai išgyvenama nuostaba ar naujumo jausmas, smegenyse išsiskiria tam tikra medžiaga, vadinama dopaminu, o šis yra labai svarbus žmogaus psichologinei gerovei ir jausmui, kad AŠ GYVAS VIDUJE.

  2. Keliavimas suteikia laimės. Iš dalies laimės ir džiaugsmo jausmas keliaujant siejasi su atsipalaidavimu, o iš dalies – su naujovėmis: pabėgimas iš rutinos didina pasitenkinimą gyvenimu neurocheminiu lygmeniu. Be to, laimę bei džiaugsmą kelia ne tik pati kelionė, bet ir jos laukimas ir dalinimasis įspūdžiais apie kelionę jau po jos. Taigi keliaudami gaunate nuo kelių dienų iki kelių mėnesių džiaugsmo, susijusio su kelionės laukimu, patį kelionės džiaugsmą ir džiaugsmą dar savaitę ar mėnesį „pagyventi“ kelionės įspūdžiuose su draugais dalinantis pasakojimais apie savo nuotykius.

  3. Kelionės įkvepia ir didina kūrybiškumą. Pabuvimas naujoje aplinkoje leidžia į dalykus pažvelgti naujai, nekasdieniškai, iš kitos perspektyvos. Maža to, įkvėpti gali ne tik nauji įspūdžiai, bet ir tai, kad kelionėse atsipalaiduojama bei atitrūkstama nuo rutinos. Jei slegia kasdienybė ir tūkstančiai nedidelių, bet erzinančių rūpesčių, kelionė gali būti puikus „restart‘as“ smegenims, atnešiantis naujų idėjų ar įžvalgų net tada, kai apie jas aktyviai negalvosite.

  4. Keliavimas gamtoje gali stiprinti intelektinius gebėjimu Tyrimai rodo, kad pasivaikščiojimas gamtoje bei gamtos stebėjimas didina gebėjimus susikaupti ir efektyviai spręsti mąstymo reikalaujančias užduotis. Jei nėra galimybės išvykti į kalnus ar egzotišką salą su palmėmis, smegenys naudos gaus ir iš paprasto lietuviško miško ar net ir miesto parko.

  5. Kelionės gali padėti „atrasti“ save. Yra žmonių, kurie keliauja savaitę pagulinėti prie viešbučio baseino Turkijoje su kokteiliu rankoje – ir čia nieko blogo. Tačiau yra tokių keliautojų, kurie kelionėse ieško prasmės, naujos pradžios, gyvenimo tikslo ar siekia patikrinti savo galimybes. Pagalvokite, kiek nuostabių įžvalgų apie save ir savo gyvenimą gali ateiti keliaujant per Europą dviračiu ar pėsčiomis įveikiant šv. Jokūbo kelią (Camino de Santiago) Ispanijoje? Net jei kelionė ir ne tokia sekinanti bei ekstremali, aplinkos pakeitimas ir išėjimas iš komforto zonos gali atverti akis ir padėti pamatyti pasaulį kitaip.

  6. Keliavimas padeda pažvelgti į gyvenimą iš platesnės perspektyvos. Lėktuvo vėlavimai, jokia užsienio kalba nekalbantys vietiniai, naktį girto praeivio apvemtas automobilis, išreklamuotas keturių žvaigždučių viešbutis, kuriame realybėje net nėra karšto vandens – tai krūva smulkmenų, kurios gali įvykti kelionėje. Smulkmenų, kurios erzina, vargina ir pykdo. Ir apie kurias mąstydamas po to supranti: tai iš tiesų yra TIK SMULKMENOS. Mažyčiai kelionių netikėtumai yra toli gražu ne mirtis, ne sužalojimas, ne sunki liga ir ne žlugę reikšmingi santykiai, o tiesiog nedideli dalykai, kurie jau po valandos darosi nebereikšmingi. Daug keliaujant pamažu ateina supratimas, kad daugelis kelionės (o taip pat ir gyvenimo) problemų yra, globaliai mąstant, visai nereikšmingos ilgalaikėje perspektyvoje. Supratimas, kad diena ilgiau nei įprasta neplauta galva ar pamestas fotoaparatas yra tik vienos didesnės kelionės mažytė dalis, o ne katastrofa, „persikelia“ ir į įprastą kasdienybę.

  7. Kelionėse atrandami nauji draugai ir netgi meilė. Gal dviejų dienų pažintinėje kelionėje į Jelgavos ledo skulptūrų parką ar prie Kuldigos krioklių naujų pažinčių ir nespėsite užmegzti, tačiau net ir tokioje kelionėje spėsite giliau pažinti savo bendrakeleivius. Įsivaizduokite, kiek daug galima apie žmogų sužinoti pusę paros ar visą parą sėdint kelių kvadratinių metrų plote (pvz., automobilyje) ir kalbantis! Tokią patirtį tikrai sunku būtų patirti namuose – nebent keturiolikai valandų užsidarytumėte su keliais draugais poros kvadratinių metrų sandėliuke ir išeitumėte tik nusišlapinti!
    Tuo tarpu ilgesnės kelionės ne tik atskleidžia dar nematytas bendrakeleivių puses, bet yra ir puikus būdas plėsti savo pažinčių ratą susipažįstant su lankomos šalies vietiniais gyventojais ar kitais keliautojais. Maža to, išėjus iš savo įprastinės rutinos, atsipalaidavus ir būnant aplinkoje, kur viskas nauja, labai lengva įsimylėti: smegenys, kurios skęsta džiaugsmo hormonuose, pasidaro itin paveikios ir meilei.

 

Keliavimas yra nuostabi, įkvepianti gyvenimo patirtis, kuri gali suteikti daug džiaugsmo ir malonumo. Kelionės gali atpalaiduoti ar kaip tik „pakrauti“ energijos, praplėsti pažintis, praturtinti vidinį gyvenimą ar netgi pakeisti pasaulio suvokimą. Ir ne tiek svarbu, tolima ar artima, trumpesnė ar ilgesnė jūsų kelionė – net pora dienų „ištrūkimo“ iš kasdienybės geriau nei iš viso nekeliauti.  Taigi keliaukite, džiaukitės, semkite įspūdžius ir būkite laimingi 😊

 
 
Jei mano tinklaraščio straipsniai jums atrodo naudingi bei įdomūs ir norite man padėkoti, galite tai padaryti pasidalindami virtualiu “kavos puodeliu” 🙂
Norėdami tai padaryti paspauskite nuorodą žemiau ir sekite PayPal sistemos instrukcijas. Ačiū!